WYSOKI KONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00
Szukaj:
Newsletter:
       
baner na stronę


Ulubione   Startuj z nami   Mapa strony
Wtorek, 15 października 2019

Klucz do sukcesu

Pierwsza edycja Akademia Młodej Przedsiębiorczości dla studentów PWSZ w Koninie właśnie dobiegła końca. Prof. Mirosław Pawlak, rektor PWSZ, wręczył dyplomy jej 19 absolwentom. Zajęcia AMP cieszyły się popularnością, są więc plany przeprowadzenia następnych.
 
 
Pod nazwą Akademia Młodej Przedsiębiorczości (AMP), którą zorganizowały Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie i Konińska Izba Gospodarcza we współpracy z lokalnymi instytucjami i firmami, kryje się cykl bezpłatnych szkoleń pozwalających nabyć praktyczne umiejętności zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Uczestnicy pierwszej edycji odebrali dyplomy jej ukończenia 14 czerwca 2013 r. Byli to studenci II i III roku nie tylko zarządzania, jak można by podejrzewać, ale też turystyki i rekreacji, pedagogiki, politologii, filologii, pracy socjalnej.
– Cel tego projektu był taki, by nasi studenci nabrali nowych umiejętności jeśli chodzi o zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej. Nie jest to rzecz prosta – przyznał prof. Mirosław Pawlak. – Mam w tym doświadczenie, dlatego wiem, że wiedza o przedsiębiorczości może okazać się bardzo przydatna. Kształcimy studentów na bardzo różnych specjalnościach. Zależy nam, by potrafili odnaleźć się w tym gąszczu przepisów. Jest rzeczą oczywistą, że nie każdy, chociaż takie wysiłki podejmuje, jest w stanie zawsze znaleźć zatrudnienie w wyuczonym zawodzie. Jednak mając określone umiejętności, które, jak sądzę, zostały wykształcone dzięki tym szkoleniom, łatwiej będzie im znaleźć pracę, w ogóle znaleźć się na rynku pracy i osiągać sukcesy. A nawet jak znajdzie pracę taką, jak chce, to przecież może robić jeszcze szereg innych rzeczy i wtedy te umiejętności się przydadzą – uznał. Przypomniał również, że misją uczelni jest kształcenie praktyczne, a także wpisywanie się w to, co się dzieje w mieście i regionie. – Uważam, że to, co się udało nam tutaj osiągnąć, jak najbardziej w tę misję się wpisuje – podsumował rektor wspólne przedsięwzięcie z Konińską Izbą Gospodarczą.
Szkolenia odbywały się w maju i czerwcu, prowadzili je specjaliści z Powiatowego Urzędu Pracy, ZUS-u, Urzędu Skarbowego, firm ubezpieczeniowych, banków. Ich tematyka dotyczyła źródeł finansowania działalności gospodarczej, pozyskiwania środków na rozpoczęcie działalności, zasad podejmowania i prowadzenia działalności, poznania  specyfiki branży bankowej, public relations, ubezpieczeń, marketingu i generowania pomysłów na własny biznes. Adeptom AMP bardzo podobały się zajęcia z PR oraz zajęcia pobudzające kreatywność w „wymyślaniu” swojego biznesu. – Dały mi kopa do pracy nad sobą, do działania, by w przyszłości otworzyć firmę. Zobaczyłam, że jeśli jest się kreatywnym – to warto spróbować – powiedziała po rozdaniu dyplomów Anna Kamińska z III roku zarządzania. Według Joanny Glegoły, również z II roku zarządzania, wiedza, którą zdobyła podczas szkolenia na pewno przyda się, kiedy przyjdzie czas na stworzenie swojego biznesu. Jednak  żałuje, że nie było więcej zajęć praktycznych dotyczących sposobów rozliczeń i wypełniania deklaracji.
Grzegorz Wasilewski, prezes KIG, w podsumowaniu tego szkolenia cieszył się z dobrego przepływu informacji między KIG a PWSZ i zapewnił, że zgodnie z podpowiedziami uczestników, w następnych edycjach większy nacisk będzie położony właśnie na zajęcia praktyczne. Dodał, że ze strony środowisk związanych z Izbą młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie, bo potrzeba nowych sil. – Czekamy na zmianę sztafety pokoleniowej, chętnie widzielibyśmy w KIG-u nowych i młodych ludzi – zachęcał prezes.
Do zakładania małych firm gorąco zachęcała Wiesława Matusiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. – Kiedyś do naszego urzędu wpływało rocznie 10-20 wniosków o dotację na rozpoczęcie działalności, teraz około trzystu – wskazała. – Absolwenci AMP mogą liczyć, że w konińskim PUP dyplom jej ukończenia będzie wzięty pod uwagę przy rozpatrywaniu takiego wniosku – dodała.
W trakcie spotkania pojawiła się sugestia, by nie przejmować się miejscem zakładania działalności, bo w czasie płynnie działającego internetu i telefonii komórkowej firmę można prowadzić w mniejszych miastach i miasteczkach. – Najważniejsza jest wiara w swoje możliwości – zarażała optymizmem Monika Bugaj, studentka III roku zarządzania – Podczas tych zajęć odkryłam, że to ona jest kluczem do sukcesu!
– Uruchomienie takich szkoleń to świetna akcja społeczna, która pomaga przełamać obawy przed zakładaniem i prowadzeniem własnej firmy – chwalił Akademię Młodej Przedsiębiorczości Tadeusz Szafoni, szef Urzędu Skarbowego w Koninie.
Pomysłodawcą projektu był Michał Czajor, były dyrektor Konińskiej Izby Gospodarczej, a projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Meritum Banku.
 
Maria Sierakowska

fot. KIG w Koninie


 
Warto wiedzieć!
Szybsze rozpoczynanie działalności, w tym gospodarczej, przez skrócenie czasu oczekiwania na uzyskanie numerów REGON i NIP - to zasadniczy cel nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Rada Ministrów przyjęła założenia do tego projektu. Obecnie na rozpoczęcie działalności trzeba czekać ok. 25 dni, po zmianach ma to być siedem dni.
Więcej: http://wyborcza.biz/Firm /1,101618,14123122,Rzad__szybsza_rejestracja_dzialalnosci__krotsze_czekanie.html#BoxBizTxt#ixzz2WeZNntLV
 
<
 • DSCN9281_1
 • DSCN9282_1
 • DSCN9283_1
 • DSCN9284_1
 • DSCN9286_1
 • DSCN9288_1
 • DSCN9289_1
 • DSCN9291_1
 • DSCN9292_1
 • DSCN9294_1
 • DSCN9295_1
 • DSCN9296_1
 • DSCN9297_1
 • DSCN9298_1
 • DSCN9299_1
 • DSCN9300_1
 • DSCN9301_1
 • DSCN9302_1
 • DSCN9304_1
 • DSCN9306_1
>

Kalendarium

 
Logotyp 1Logotyp 2BIPSERMO
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo i systemy ochrony Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetyka EnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaJęzyki Obce w Mediach i Biznesie KosmetologiaMechanika i budowa maszyn LogistykaPedagogikaPielęgniarstwo Praca socjalnaWychowanie fizyczne ZarządzanieZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki