fbpx
  • Czcionka: A A+ A++
  • Interlinia: zresetuj wielkość interlinii włącz większą interlinie+
  • Kontrast: włącz kontrast wyłącz kontrast
  • Mapa strony: mapa strony

Niemal 350 osób, w tym uczniowie I LO i II LO w Koninie, wzięło udział w Studenckim Seminarium Naukowym „Adaptogeny – prawdy i mity”, które zorganizował Wydział Nauk o Zdrowiu oraz Samorząd Studentów ANS w Koninie. Prelegentami byli wykładowcy oraz studenci kosmetologii, pielęgniarstwa, wychowania fizycznego oraz zdrowia publicznego.

Adaptogeny, mimo że w dawnych czasach były uważane za lek na wszelkie choroby, tak naprawdę nie leczą, ale potrafią wspomagać i wzmacniać organizm. W zależności od konkretnych składników wpływają korzystnie na układ nerwowy, krwionośny, odpornościowy i hormonalny. Ze względu na swoje właściwości również obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem, często są wykorzystywane w kosmetykach i suplementach diety.

W świat adaptogenów wprowadził słuchaczy tego spotkania dr Jerzy Jambor, prof. ANS. Właściwości bioaktywne ashwagandhy omówiła dr Angelika Kargulewicz. Natomiast dr Joanna Pachurka-Szczepańska scharakteryzowała wpływ adaptogenów na skórę oraz ich występowanie w kosmetykach. Na zakończenie pierwszej części seminarium o racjonalnej suplementacji w sporcie opowiedział mgr Mariusz Ratajski.

Sesję drugą swoim wystąpieniem nt. adaptogenów w sporcie rozpoczęła Aleksandra Paszek (wychowanie fizyczne, III rok), przewodnicząca Samorządu Studentów. Zofia Mroczkowska (zdrowie publiczne, II rok) przybliżyła wszystkim właściwości i działanie szczodraka i tribulusa oraz ich zastosowanie w sporcie. A jak działają grzyby adaptogenne? O tym opowiedziała Magdalena Koziorowska (zdrowie publiczne, II rok). Natomiast Paulina Hubert (pielęgniarstwo, II rok, I stopień) zapoznała słuchaczy z przeznaczeniem adaptogenów używanych w medycynie. O zaletach niektórych roślin adaptogennych występujących w Polsce, kryjących w sobie wiele składników o prozdrowotnym działaniu, opowiedziała Adrianna Siuda (kosmetologia, II rok). Wystąpienia studentów zakończyła Anastasia Giantsios, która przedstawiła korzystne działanie żeń-szenia, uważanego od tysięcy lat za środek odmładzający.

Seminarium, które odbyło się 28 marca, zwieńczyła wizyta w laboratoriom chemicznym, gdzie słuchacze mogli się zapoznać z produkcją kosmetyków, oraz warsztaty kosmetyczne z wykorzystaniem składników adaptogennych. Poprowadziła je mgr Iwona Nolbert.

red.

adaptogeny seminarium
adaptogeny seminarium 1
adaptogeny seminarium 3